Yeni Mezunun İş Rehberi

(Yenibiris.com Yeni Mezunun İş Rehberi kitapçığında yayınlanan yazım)

Her şirketin farklı dinamikleri, farklı kültürü vardır. Başarı şirketi ve vizyonunu iyi anlamaktan, benimsemekten ve oranın kültürüne adapte olabilmekten geçer. Liderler için bu daha da önem kazanır çünkü kendilerinin ötesinde ekiplerine bu vizyonu ve kültürü aşılamak, aynı rota peşinde inançla ilerlemeleri için ekiplerini motive etmek görevleri vardır. İyi bir lider olmanın en önemli anahtarları şunlardır:

 
 

Ekip.

İyi bir ekip kurun. Kişisel başarılar dikkat çeker, ekip olarak edinilen başarılar değişim getirir, fark yaratır. İyi bir ekip size sonuç ve başarı getirir. Ekibinizin kariyer gelişimlerini destekleyin. Ekibinizin büyümesi sizin de büyümeniz anlamına gelir.

Delegasyon.

Yetki vermekten çekinmeyin. Ekibinizin güçlü yanlarını ortaya koymaları onların yetki ve sorumluluk almasından geçer. Mikro yönetimden kaçının. Bir liderin en önemli rolü ekiplerine doğru vizyon ve stratejiyi aşılamak, yol göstermek ve başarmaları için engelleri ortadan kaldırmaktır.

Kararlılık.

Net kararlar verin. Belirsizlik başarıya giden yolda en büyük engeldir. Ekibin enerjisini alır, motivasyonu ve momentumu yok eder. Rota net olduğu zaman hedef daha hızlı ve tam on ikiden vurulabilir.

Paylaşım.

Şeffaf olun, ekip oyuncusu olun. Sanılanın aksine bilgi paylaşıldıkça güçtür. Paylaşım ekip ruhunu güçlendirir, katılımı sağlar, yaratıcılığı fişekler, bilginin faydaya dönmesini sağlar.

Cesaret.

Risk almaktan korkmayın. Herkesin yaptığını, bilineni, bekleneni yapmak sizi ve şirketinizi birkaç adım ileri götürür, ama farklı bakış açısı getirmek,düşünülmeyeni yapmak, sınırları zorlamak fark yarattırır, sizi ve şirketinizi çok daha ileriye taşır. 

İletişim.

Şirket içinde ve dışında iletişiminizi güçlü tutun. Sizin karşınızdakini ve önceliklerini iyi anlamanız, onların sizi iyi anlamasını sağlamanız sinerjiyi, sinerji ortak düşünce ve hareketi, ortak düşünce ve hareket ise iki taraf açısından da kazançla sonuçlanan bir iş ortaklığını getirir.

Farkındalık.

Egonuza yenik düşmeyin. Başkalarının fikirlerine açık olun. Herşeyi ben bilirim demek, başkalarının yorumlarına kendinizi kapamak sizi yalnızlığa ve yanlışlara sürükler

Mustafa İÇİL

Mustafa İçilComment