Sağlık Alanında Teknoloji Eğilimleri

(BThaber dergisinde yayınlanan yazım)

Bir tarafta gittikçe daha taşınabilir hale gelen, hatta giyilebilir olan 21. yüzyıl teknolojileri, diğer tarafta bu teknolojileri daha sosyal hale getiren internet gelişimleri… Günümüz ve gelecek teknolojilerinin günlük hayatımıza, iş hayatımıza etkisini konuşuyoruz, tartışıyoruz bolca. Peki sağlık alanında bütün bu yeniliklerin getirdikleri neler? Sağlıkta teknolojiyi birçok farklı açıdan ele almak mümkün. Ben bu yazımda konuya üç başlık altında bakacağım.

 
 

Kişisel sağlık takibi

Kişi kendi kendinin doktoru olabilir mi? Cep telefonlarımız, taşınabilir cihazlarımız sağlık sorunlarımıza yanıt verebilir mi? Tabi ki bu cihazlar uzman bir doktorun yerini alamaz. Konu sağlık olunca, konuyu uzmanlarına bırakmak en “sağlıklı” karar olacaktır, ama diğer taraftan bu teknolojilerin sağlığımızı korumamız yolunda bize verdikleri destek ve sağladıkları bilinçlendirme yadsınamaz.

Şu an birçok kişinin kollarında takılı olan spor bilekliklerini ele alalım. Her an yanınızda her adımınızı sayan, yaktığınız kalorileri, gece uyku düzeninizi takip eden bu cihazlar, vücudunuza ne kadar iyi baktığınız konusunda bir sinyal verebiliyor size. Ya da size ekran başında jimnastik yaptıran oyun konsolları egzersiz yapmayı eğlenceli hale getirebiliyor.

Bazen de cep telefonunuz yardımınıza koşuyor. Telefonunuzun flaş ışığına parmağınızı dayayarak nabzınızı ölçmenizi sağlayan, yürüyüş yaparken veya koşarken gittiğiniz mesafeyi, yaktığınız kalorileri takip eden, günlük yediklerinizi kaydederek belli hedefler doğrultusunda sizi sağlıklı beslenmeye yönlendiren, spor çalışmalarınızda yöntem paylaşan ve daha çok sayıda örneklerini sayabileceğimiz uygulamalar sağlığımızı korumak yönünde bize destek oluyorlar.

Sosyal medya ve sağlık

Sosyal medya ve getirdiği paylaşma kültürü sağlık alanındaki uygulama ve cihazlara farklı bir perspektif getiriyor. Koşu mesafenizi takip eden uygulamalar her gün ne kadar ve hangi rotada koştuğunuz bilgisini sosyal medyadaki arkadaşlarınıza otomatik olarak gönderebiliyor. Hatta bir başka örnek olan sosyal medya bağlantılı tartı, her sabah tartıldığınızda ağırlığınızı sosyal medya sayfanızda istediğiniz kişilerle paylaşabiliyor. Neden böyle özel bilgileri paylaşmak isteyesiniz ki? Tabi ki bunun yanıtı paylaşımın verdiği motivasyon... herkesin gözü üzerinizdeyken elde edilen sonuçlar olumlu yönde farklılaşıyor.

Doktor hasta iletişimi

Tüm bu üstteki uygulama ve cihazlar sağlıklı yaşam konusunda motivasyon sağlayan, bilinçlenme yaratan araçlar, ama sağlıkta teknolojiye bir başka perspektiften daha bakmak lazım... doktor ile hasta arasındaki iletişimi güçlendiren teknolojiler... Bu alanda da farklı uygulamalar karşımıza çıkıyor. Örnek olarak bir hastanın vücuduna taktığı bir alıcının, günlük yaşamında kalp ritminde, şeker seviyesinde veya tansiyonunda bir problem olduğunda uzaktan doktora uyarıda bulunabilmesi. İleride bu teknolojiler daha da geliştiğinde, vücudumuzda sağlık sorununa işaret edebilecek çok daha farklı sinyalleri de algılayıp size ve ilgili sağlık kurumlarına sinyal verebilecekler.

Tabi bütün bu sistemlerin doğru işlemesi veya bir doktora gittiğinizde hızlı bir şekilde durumu analiz edip müdahale edebilmesi için doktorunuzun kişisel sağlık kayıtlarınıza kolayca ulaşabilmesi önem kazanıyor. Kan grubunuz, alerjik olduğunuz maddelerin listesi, geçmişte geçirdiğiniz tedaviler, laboratuvar tetkikleri, çekilen röntgenler, düzenli kullandığınız ilaçlar gibi çeşitli bilgileri internet bulutunda saklayacak ve kişilerin rahatça doktorları ile paylaşmalarını sağlayacak sistemler üzerine çalışan firmaları günümüzde görmekteyiz. Bu çözümlerin olgunlaşması ve hayatımıza tam olarak girmesi ise sağlık kuruluşlarının sistemleri ile bu çözümlerin daha yaygın şekilde entegre olması ile mümkün olacaktır.

Mustafa İÇİL

Stratejik Pazarlama Danışmanı

Mustafa İçilComment