Röportaj: Yeni Asır

Türkiye’deki şirketler internet kullanımında hangi yerdeler? İstatistiki bilgiler doğrultusunda interneti ne kadar verimli kullanabiliyoruz?

Türkiye'de internet kullanıcıları online dünyayı oldukça etkin bir biçimde kullanıyorlar. Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olması internet teknolojilerine çok hızlı adapte olmasını da beraberinde getiriyor. Tüketicilere yönelik ürünlerin kullanımında oldukça hızlı büyüyen Türkiye'de, şirketlerin interneti aynı paralellikte kullandığını henüz söyleyemiyoruz. Türkiye'de yaklaşık olarak 2 milyon KOBİ bulunuyor, bu şirketlerin Türkiye ekonomisine yaptığı katkı oldukça büyük, ancak yapılan bir araştırmaya göre bu KOBİ'ler arasından sadece 400 bin şirketin websitesi olduğu ortaya koyuldu. Nitekim son zamanlarda bu sayının arttığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz birkaç yılda daha fazla şirket internet dünyasının avantajlarını fark etmeye başladı. Bunların başında da ihracat yapan KOBİ'ler geliyor. Bu noktada önümüzdeki yıllarda iş dünyasının interneti daha verimli kullanmaya başlayacağını söylemek mümkün.

 
 

Google’ın şirketlere sunduğu fırsatlar nelerdir?

Günümüzde tüm şirketler harcadıkları her kuruşun karşılığını almak için çabalıyorlar. Pazarlama ve reklam bütçelerinin düştüğü ekonomik kriz koşullarında en fazla geri dönüş alınabilecek çözümler tüm iş dünyası için daha yararlı bir konuma geldi. Bu noktada internet reklamcılığı şirketlere, tıklama başına para ödedikleri için bütçelerini kontrol etme olanağı sağlıyor. Google’ın reklamcılık programı AdWords, arama motoru tabanlı çalışıyor. Bu nedenle kullanıcıyı Google arama motorunda arama yaptığı konu hakkında reklamveren şirket ile karşı karşıya getiriyor. Reklamverenler, reklama ne kadar para ödemek istediğini, reklamın ne kadar yayında olmasını istediğini ve hangi kelime ya da kelime gruplarında ortaya çıkacağını kendisi belirliyor. Google AdWords'ta bir reklam kampanyası düzenlemek yaklaşık 15-20 dakika sürüyor ve bunun ardından iş, reklamınızın performansını izlemeye kalıyor. Bu noktada ölçülebilirlik oldukça önemli, çünkü internet reklamcılığındaki ölçümleme özellikleri diğer mecralarla kaşılaştırıldığında biraz daha gelişmiş, bu durum da, harcama ve strateji belirlemede tüketiciye esneklik sağlıyor. Sonuç olarak ölçümlemenin daha etkin kullanıldığı bir mecrada daha yüksek geri dönüşüm oranları almak da kaçınılmaz oluyor.

Google’ı şirketler sektörlerine yönelik nasıl daha iyi kullanabilirler?

Google AdWords ihracat yapan şirketler adına yeni müşteriler bulmak için oldukça yararlı bir reklam programı olarak karşımıza çıkıyor. Şirketler dünyanın değişik ülkelerinde kendi ürünlerini pazarlamak için uygun fiyatlarla rahatça reklam verebilirler. Özellikle pazarlama bütçeleri kısıtlı olan KOBI'ler için bunun büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. İç pazarda ise şirketler iş modellerini online dünyaya taşıyarak daha fazla müşteriye ulaşabilirler. Aslında internet reklamcılığı için belirli bir sektör sınırlamasından bahsetmek oldukça zor, pazarlanan her ürün için internet reklamcılığını kullanmak mümkün, çünkü insanlar her konuda internette arama yapıyorlar.

Google’ın bilinmeyenleri nelerdir? Sizin önerileriniz nelerdir?

Google, arama motoru ve internet reklam çözümlerinin ötesinde kurumlar ve bireyler için Google Apps paketi ile e-posta, takvim, kelime işlem, hesap tablosu, sunu yazılımlarını bir arada sunmakta ve birçok kurum şirket içi iletişim, paylaşım ve doküman yaratma ihtiyaçlarını bu yazılım ile karşılamakta. 50 kullanıcıya kadar ücretsiz olan bu paket hakkında detaylı bilgi www.google.com.tr/apps adresinden alınabilir. Bunun da ötesinde çeviri programı Google Çeviri, resim paylaşım programı Google Picasa, haberleri takip etmek için Google Haberler, blog yazmak için Blogger, internette dolaşmak için Google Chrome gibi daha çok sayıda güçlü internet yazılımları mevcut. Bunlar hakkında bilgi almak için Google arama sayfasında üst solda bulunan "diğer" seçeneğine tıklamak yeterli.

Google’da aramalarda daha üstlerde yer almak için şirketler neler yapabilir?

Google'da organik diye nitelendirdiğimiz arama sonuçlarına herhangi bir müdahale söz konusu değil. Sitenin içeriği, ziyaret edilme oranı, linklenme sayısı gibi birçok kritere bağlı olarak yazılmış algoritma sitelerin sıralamasını otomatik olarak kendisi belirliyor. Ama en önemli noktalardan biri kullanıcıya yönelik hazırlanan içeriğin açık ve net bir biçimde olması, eğer iyi bir içerik sunuyorsanız sitenizin izlenme oranı da aynı ölçüde artacaktır. Bu konuda bazi temel bilgi ve araçlara www.google.com.tr/webmasters adresinden erişmek mümkün.

Google’dan şirketler geri dönüşümü nasıl alabilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi internet reklamcılığının en önemli özelliği de oluşturduğunuz reklam stratejisini değerlendirme ve istediğiniz zaman değiştirme olanağı sağlıyor olması. Google AdWords'ün raporlama arayüzü ve ücretsiz bir ölçümleme aracı olan Google Analytics ile sitenize gelen trafiğin hareketlerini takip edebilir, bu yolla reklamınızın başarısını ölçebilir ve yaptığınız yatırımın karşılığını ne ölçüde aldığınızı görebilirsiniz.

Google Trends’in şirketlere kazandırdıkları nelerdir? Nerelerde kullanabilirler?

Google reklam stratejinizi destekleyecek başka servisleri de size bedava olarak sunuyor. Bunlardan belki de en yararlı olanlarından biri Google Trends ya da Google Insights for Search. Insights for Search sektörünüz ile ilgili internet aramalarını yer, zaman aralığı ve değişik kelime gruplarına göre takip etmenizi sağlıyor. Bu da ürününüz ya da sektörünüz ile ilgili popüler trendleri size açık bir şekilde gösteriyor. Insights for Search aracını kullanarak trendleri takip etmenin en önemli avantajlarından biri de pazarlamakta olduğunuz ürünün hangi zaman, hangi ülkelerde arandığını yakından takip edebiliyor olmanız. Bu da şirketlere reklam kampanyalarını nasıl şekillendirecekleri ile ilgili önemli ipuçları veriyor. Örneğin sevgililere yönelik hediyelik eşyalar satıyorsanız tüketicilerin hangi dönemden itibaren bu alanda hediye aradıklarını Google Trends'i kullanarak hızlıca öğrenebilirsiniz.

Sizin şirketlere internet kullanımıyla ilgili önerileriniz nelerdir?

Hali hazırda internette bu kadar tüketici arama yaparken, online dünyayı bir iş modeli haline dönüştürmek artık şirketler için kaçınılmaz olmaya başladı. Günümüz ekonomik koşullarında bu dönüşümü gerçekleştirebilen şirketler yeni müşteriler bularak, emin adımlarla büyümeye devam edebileceklerdir.

Mustafa İÇİL

Mustafa İçilComment