Röportaj: Telepati Dergisi

KOBİ’ler Google için ne kadar önemli?

Özellikle potansiyel müşterilerine ulaşmak ve bilinirliklerini artırmak gibi amaçlarla internetin sunduğu fırsatlara ihtiyaç duyan, geleneksel reklam ve pazarlama mecralarına büyük şirketler kadar bütçe ayıramayan KOBİ’ler için arama motoru bazlı pazarlama önemli bir araç. Dolayısıyla KOBİ’leri bu yönde eğitmek ve bilinçlendirmek Google’ın öncelikleri arasında.

Ancak yapılan tahminlere göre Türkiye’deki 2 milyon kadar KOBİ’den yaklaşık sadece 400 bin kadarının web sitesi sahibi olduğu belirtiliyor. Halbuki websiteleri, günümüzde firmaların hedef kitleleriyle iletişim kurmaları için kullanabilecekleri en etkili yol. Bu sayının artması ve şirketlerin online dünyanın tüm avantajlarından faydalanmaya başlaması gerekiyor. Arama motoru bazlı reklamcılık da Türkiye’de yoğun olarak kullanılıyor ama hala interneti ve internet pazarlama araçlarını yeterince etkin kullanmayan çok sayıda şirket var.

Google Türkiye olarak bu alandaki farkındalığın ve bilginin artması yönünde çalışıyoruz. Bu yıl başlattığımız ve özellikle odaklandığımız, Türkiye çapında bir projemiz bulunuyor. Proje, 2010 yılı sonuna kadar 6000’den fazla KOBİ’ye internetin sağladığı avantajlardan faydalanarak işlerini nasıl büyütebilecekleri, potansiyel müşterilere internet üzerinden nasıl ulaşabilecekleri konusunda eğitim vermeyi amaçlıyor ve “AdWords ile Başarının Temelleri“ adı altında toplam 47 ilde gerçekleştirilmek üzere devam ediyor. KOSGEB üyesi şirketler bu fırsattan ücretsiz olarak faydalanıyorlar. 

KOBİ’ler verimliliklerini artırabilmek için nasıl bir yol izlemeli?

İnternet, birçok farklı ürün ve hizmet hakkında bilgi arayan ve giderek büyüyen bir tüketici kitlesini barındırıyor. Bu da potansiyel müşterilerin, şirketleri internet ortamında kolaylıkla rakipleriyle karşılaştırabilmesi sonucunu getiriyor. Bu noktada önemli olan fark yaratarak öne çıkabilmek. KOBİ’ler, doğru olarak hedeflenmiş, istenen kitleye ulaşmayı sağlayacak şekilde optimize edilmiş reklam kampanyaları yaratmanın yanı sıra, e-ticaretin gereği olarak profesyonel, güncel bir içeriğe ve görünüme sahip bir web sitesine sahip olmaya da önem vermeli, rakiplerine karşı avantaj sağlamak için bu alanda yatırım yapmayı göz ardı etmemeliler. 

Google ülkemizdeki KOBİ’lere özel ne gibi fırsatlar sunuyor?

İlk sırada bu yıl hayata geçirdiğimiz KOBİ eğitim programımız var. Bunun dışında AdWords ve AdSense gibi hizmetlerle onlara düşük maliyetli, ölçümlenebilir ve esnek reklamcılık çözümleri sunuyoruz. Google Analytics, Web Sitesi Optimize Edici ve Webmaster Araç Kiti gibi ücretsiz hizmetlerimizle ise web sitelerini daha etkin ve profesyonel kılmaları konusunda destek oluyoruz. Ayrıca Google Apps kapsamındaki Gmail, Google Dokümanlar ve Takvim gibi uygulamalarla da KOBİ’lere IT maliyetlerini düşürmeleri için eşsiz fırsatlar sunuyoruz. 

Dünya ve Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında Türkiye’deki KOBİ’ler teknolojiden yeterince faydalanabiliyorlar mı?

Teknoloji KOBİ’lerin üretkenliği, rekabetçiliği, büyümesi ve yenilikçiliği için en önemli faktör. KOBİ’lerimizin diğer tüm alanlarda yaptıkları yatırımlardan çok bilişime yatırım yapmaları ve bunun karşılığında aynı oranda geri dönüş kazanacaklarını bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. İnternet açısından bakacak olursak; gelişmiş ülkelerin hepsinde ve gelişmekte olan ülkelerin büyük çoğunluğunda, küçük işletmelerin internet kullanımına verdiği önem gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de internet kullanımı geniş bir kitleye yayılmış olsa da, özellikle iş dünyası açısından baktığımızda kullanım oranı henüz gelişmiş ülkelerdeki rakamların uzağında.

İnternet reklamcılığı özelinde; gelişmiş ülkelerde toplam reklam harcamalarının %20’ye yakınının, hatta bazı pazarlarda daha da fazlasının internete harcandığını görüyoruz. Bu oran Türkiye’de %10 civarlarında. Tabii bu noktaya üç sene önceki %2-3 seviyelerinden geldiğimiz düşünülürse durumu umut verici olarak yorumlayabiliriz. 

Google önümüzdeki yıllarda KOBİ’ler için neler öngörüyor?

Günümüzün gelişmelerine ayak uydurarak başarıyı yakalamış KOBİ’lerin, önümüzdeki yıllarda da büyüme ivmesini devam ettireceğine inanıyoruz. Teknolojik imkanların daha da erişilebilir hale gelmesiyle beraber, bu alana yapılan yatırımların ve buna paralel olarak yenilikçi fikirleriyle öne çıkan KOBİ’lerin sayısında da kayda değer bir artış olacaktır. 

Türk KOBİ’leri neden Google çözümlerini tercih etmeli?

Google’ın çözümleri dünya çapında milyonlarca bireysel kullanıcının yanı sıra, çeşitli sektörlerden binlerce şirket, eğitim kurumu ve kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından tercih ediliyor. Bu hizmetler ekonomik, esnek, geri dönüşümü ölçümlenebilir ve güvenilir olmalarıyla KOBİ’lere özellikle hitap ediyor. Ayrıca kullanıcılar tarafında bakım veya güncelleme de gerektirmiyorlar.

Google yazılım konusunda KOBİ’ler için ne gibi ürün, servis ve hizmetler sağlıyor?

Google’ın KOBİ’lere büyük avantajlar sunan uygulamaları Gmail, Google Talk, Google Takvim ve Google Dokümanlar’dan oluşuyor. Bu hizmetlerin en önemli özelliği, internet üzerinden çalışmaları, kullanıcının bilgisayarına ek bir yazılım veya donanım yüklenmesini gerektirmemeleri ve ücretsiz olmaları.

Gmail, Google’ın e-posta servisi. Kullanıcılarına 7 GB’a kadar e-posta saklama kapasitesi sunuyor. Bu kapasite ücretli sürümde 25 GB’a çıkıyor. Google Talk ise tüm dünyadaki iletişimde olduğunuz kişilerle anında mesajlaşma, ücretsiz sesli ve görüntülü görüşme fırsatı veriyor. GTalk üzerinden dosya paylaşımı yapmak da mümkün.

Google Dokümanlar; metin dokümanları, tablolar, sunumlar yaratmaya ve bunları başka kullanıcılarla paylaşmaya yarayan, internet temelli ve son derece etkili bir ofis uygulamaları paketi. Kullanıcılara bir doküman üzerinde ortaklaşa çalışma imkanı da sunan Dokümanlar, bu sayede zamandan tasarruf sağlarken, iş verimliliğine de katkıda bulunuyor. Bir dokümanı paylaşmak istediğiniz kişileri seçebildiğiniz için aynı zamanda son derece de güvenli. Google Takvim ise gelecek etkinliklerle ilgili detayların, toplantı saatleri ve benzeri bilgilerin paylaşılmasına imkan tanıyan bir online takvim sistemi. Gerek KOBİ’ler, gerek bir STK, gerekse tekil bir kullanıcı olsun, bu uygulamaları bir çatı altında toplayan Google Apps herkese uygun ve çok olumlu geri dönüşler alan bir hizmet.

Bunların dışında bir de KOBİ’lere websitelerini ve reklam kampanyalarını geliştirebilmeleri, daha profesyonel bir hale getirebilmeleri için sunduğumuz Google Analytics ve Web Sitesi Optimize Edici hizmetlerimiz var.

Google Analytics, kullanıcılara “Sitemi kaç kişi ziyaret ediyor? Nasıl ulaşıyorlar? En çok hangi sayfaları beğeniyorlar? Kaç tane yeni ziyaretçi alıyorum? Sayfa trafiğinde zaman içerisinde artış oldu mu?” gibi soruların cevaplarını sağlayabiliyor. Kullanıcılar, web sayfalarına ekledikleri ufak bir kod sayesinde elde ettikleri veriler doğrultusunda daha çok verim almalarını sağlayacak değişiklikleri hayata geçirebiliyor.

Web Sitesi Optimize Edici ise; web sitesi yöneticilerinin verdiği bilgilerden yola çıkarak, alternatif site içeriği ve tasarımlarını test ediyor ve hangi içerik/tasarım kombinasyonunun daha fazla dönüşüme olanak sağladığını ortaya çıkarıyor. Burada “dönüşüm”, bir ziyaretçinin bir sonraki sayfaya geçmesi, ödeme butonuna tıklaması veya bir formu doldurup göndermesi gibi önceden belirlenmiş bir işlemi temsil ediyor. Web Sitesi Optimize Edici’nin hazırladığı raporlar, matematiği iyi olmayan site sahiplerinin bile en iyi kombinasyonu hızlı ve basit bir şekilde tespit etmelerine ve uygulamalarına olanak sağlıyor. 

Mustafa İÇİL

Mustafa İçilComment