Röportaj: Telepati Dergisi

Google Türkiye’ye özel ne gibi hizmetler veriyor?

Google Türkiye ekibi olarak çalışmalarımızı üç alanda yoğunlaştırıyoruz. Bunlardan ilki Google ürünlerini en iyi şekilde localize etmek. Sadece dil olarak lokalizasyon değil, içerik olarak da Türkiye’deki kullanıcılara en yüksek faydayı sağlayacak şekilde ürünlerin geliştirilmesini sağlamak hedefimiz. İkincisi Türkiye’deki kurumlarla iş ortaklıkları ile Google teknolojilerinin farklı çözümlerle entegrasyonunu sağlamak ve sonuç olarak internet kullanıcılarına çok daha zengin servisler sunabilmek. Üçüncüsü ise Türkiye’deki internet servisi veren ajanslarla ve KOBI’lere erişimi olan kurumlarla yakın çalışarak kurumların Internet’i büyümelerini destekleyecek şekilde daha etkin kullanmalarını sağlamak.

Google arama trendleri, Türkçe hizmet vermeye başladı. Bu konudaki yorumlarınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Google Arama Trendleri (Google Insights for Search) nerede, ne zaman, hangi kelimeler ne oranda aranıyor bilgisini görsel olarak gösteren bir araç. Dünyada 1.6 milyar, Türkiye’de 26.5 milyon internet kullanıcısının büyük bir yoğunlukla, her türlü konuda bilgi aramak için Google arama motorunu kullandığını düşünürsek, bu güçlü aracın ülkedeki ve dünyadaki trendleri ne kadar iyi yansıtabileceğini görebiliriz. Bu aracı iyi kullanarak tüketici davranışlarından, gündeme kadar birçok konuda bilgi edinmek mümkün olabilmekte. Özellikler kurumların iş planlarını oluştururken, Pazar değerlendirmesi yaparken kullanabilecekleri bu ücretsiz Google servisini artık Türkçe olarak da sunmaya başladık.

Geçtiğimiz günlerde Fransız Milli Kütüphanesi (Bibliothèque nationale de France, BNF) Google’la dijitalleşme konusunda masaya oturdu. Türkiye’deki kütüphaneler ya da üniversitelerden size başvurular oldu mu? Dijitalleşme konusunda neler düşünüyorsunuz? Avantajları nelerdir? Google Books hizmeti hakkında bilgi verir misiniz? Artık kütüphanemiz de Google’mı olacak?

Google’ın vizyonu dünyadaki tüm bilgileri organize etmek ve onları erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek. Google sunduğu servislerle internetteki kolay erişilebilir bilgi dağarcığını zenginleştirmek için çeşitli servisleri sürekli geliştirmekte. Google Kitaplar (Google Books) servisi bu yoldaki en önemli servislerden biri. Basılı kitapların taranıp Internet’e konması, dünyanın dört bir yanındaki kitaplara çok sayıda internet kullanıcısının erişmesini sağlamak bilgiye erişimde önemli bir adım. Bu yolda Google dünyanın farklı noktalarındaki yayın kurumlarıyla bir araya gelerek bu internet kütüphanesini zenginleştirme yolunda çalışmalar yürütüyor. Türkiye’deki yayın kurumlarıyla da aynı şekilde çalışmalar yürütülmekte.

Google Caffeine hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Google Caffeine, Google’ın arama motorunun arkasındaki geliştirilen ve şu an test aşamasında olan yeni altyapı için kullanılan kod ismi. Hedef ise Google arama motorunun çok başarılı olan indeksleme hızını, sonuçların kapsam ve doğruluğunu bir adım daha ileri taşımak.

Google Voice konusunda bilgi alabilir miyiz? Bu servisteki son gelişmeler nelerdir? Ne zaman kullanmaya başlayacağız?

Google Voice web tabanlı bir sesli iletişim platformu. Kullanıcılara kullanımı kolay bir arayüz üzerinden, tek bir telefon numarasıyla, tüm telefonlarına ve telefon numaralarına erişimi sağlamakta. Bunun ötesinde telesekreter, çağrı engelleme, kişiselleştirilebilir karşılama mesajları, konuşma kayıt ve daha bir çok özellik sunmakta. Bu servis yakın zamanda açılacak ve ilk aşamada sadece Amerika’daki kullanıcılara sunulacak.

Google önümüzdeki dönemde gerçekten bir PC işletim sistemi çıkaracak mı? Çalışmalar ne yönde?

Google yakın bir zaman önce Chrome OS üzerinde çalıştığını duyurdu. Chrome işletim sistemi önümüzdeki senenin ikinci yarısında kullanıma sunulması planlanan, netbook bilgisayarları hedefleyen, web tabanlı bir işletim sistemi olacak. Google, Chrome OS ile, web deneyimini en iyi seviyeye çıkaracak, hızlı, güvenli ve kullanımı kolay bir platform sunmayı amaçlıyor.

Android’e yaklaşım nasıl? Yeni uygulamalar geliştirilmeye başlandı mı? General Mobile’dan sonra ülkemizde hangi markada Android’li telefonlar ve ürünler göreceğiz?

Android’e ilgi hem kullanıcılar tarafında, hem yazılım geliştiriciler tarafında, hem de telefon üreticileri tarafında ilgi yüksek. Daha piyasaya sürülmeden önce bile yazılım geliştiriciler bu platform için çok sayıda yazılım geliştirdi. Android’in açık bir platfom olmasının bunda etkisi büyük. Birçok telefon üreticisi Android Platfomunu kullanan telefon modelerini geliştirdi veya geliştirmeye başladı. Ülkemizde de zaman içinde bu modeller satışa sunulmaya başlanacak ama şu an için net bir zaman veremiyorum.

2010’da bizi ne gibi Google yenilikleri bekliyor olacak?

2010’da Chrome OS gibi yeni teknolojileri kullanıma sunarken aynı zamanda da Türkiye’ye özel yerelleştirme çalışmalarımıza da devam edip çok daha fazla sayıda Google servisini Türk kullanıcılarına Türkçe olarak sunmak için çalışmalarımıza devam ediyor olacağız. Bunun dışında ne gibi servisler geliyor olacak sorusunun yanıtını en iyi http://www.googlelabs.com/ adresinden takip edebilirsiniz. Bu adreste Google üzerinde çalışatığı teknolojileri paylaşmakta ve gelecek yorumları toplamakta. Burada paylaşılanlar ötesinde Google’ın ne projeleri var derseniz, bırakalım onlar da sürpriz kalsın ☺

3G hakkında görüşleriniz nelerdir? Google mobil ortama özel, yerel uygulamalar geliştiriyor mu?

Artık Internet günlük hayatımızdan iş hayatımıza öğrenim hayatımıza kadar her an hayatımızın içinde. Internet hem bilgiye erişim, hem iletişim, hem paylaşım, hem de eğlence aracımız. 3G sayesinde birçok konuda elimiz kolumuz olan ve hayatımızı kolaylaştıran internete artık her yerden yüksek hızla erişim olanağımız var. Yazılım firmaları için de bu platform çok daha yeni ufuklar açıyor. Yeni yazılımlar yüksek performans ve mobilite avantajını kullanıcılar için avantaja çevirecek çözümler sunacaktır.

Mustafa İÇİL

Mustafa İçilComment