Röportaj: Capital Dergisi

Kariyeriniz süresince elde ettiği başarılar ve en önemli iş deneyiminiz neydi?

Mezun olduğum tarihe kadar çeşitli teknoloji firmalarında yarı zamanlı olarak farklı pozisyonlarda görev aldım. 1994-1995 yılları arasında Microsoft’un Chicago ofisinde Bilgi Teknolojileri Yöneticisi olarak çalıştım. Daha sonra Microsoft Türkiye ofisine Sistem Mühendisi olarak geçtim, 1998 yılından itibaren de Windows’dan sorumlu Ürün Pazarlama Müdürü olarak görevime devam ettim. O dönemler bu rolüme parallel olarak Microsoft’un gelişmekte olan pazarlara yönelik stratejilerini takip eden ve Türkiye’deki bilgisayar penetrasyonunu arttırıcı projeleri yürüten ekiplerin proje liderliğini yaptım. 2005 yılında Apple IMC firmasına Pazarlama Müdürü olarak geçtim ve 2 yıl boyunca Apple ve Adobe markalarının pazarlama stratejilerini oluşturdum ve hayata geçirdim.

O dönemde yaptığım çalışmalarla Capital dergisi tarafından 2006 yılının zirvedeki pazarlamacıları arasında seçilmiş olmak benim için büyük mutluluk verici başarılarımdan biriydi.

2007 yılında ise Google Türkiye ofisinde Pazarlama Direktörü rolüne geldim. Şu an Google Türkiye, Orta Doğu ve Afrika pazarlarından sorumlu Bölge Pazarlama Direktörü olarak görevime devam ediyorum.

Bütün bu roller benim için çok önemli iş deneyimleriydi. Aralarında ayrım yapmak istemem. Herbiri beni geliştiren, tecrübe açısından zenginleştiren, kariyerimde bir adım yukarı taşıyan deneyimler oldu. Teknoloji sektörünün önemli markalarında çalışmış olmak, yazılım dünyasından donanım dünyasına, oradan Internet dünyasına kadar geniş bir çerçevede çalışma fırsatı bulmuş olmam beni bilgi ve tecrübe açısından çok besledi. Bütün bunların yanında, fırsat buldukça, farklı konferans, eğitim ve etkinliklerde marka yönetimi, stratejik planlama, pazarlama trendleri ve Internet teknolojileri üzerine seminerler veriyorum. Böyle bir paylaşım ortamı da kişiye çok şey katıyor.

Bundan sonrası için kariyer ve başarı hedefiniz nedir? 

Ben her zaman öncelikle çalıştığım şirket ve roldeki başarıma odaklanmayı tercih ettim. Benden bekleneni ve beklenenin bir adım ötesini nasıl sağlayabilirim ve bunu başarmak için kendimi ne yönde geliştirmem gerekiri düşünerek hareket ettim. Bunu başardığınız zaman zaten bazı kapılar sizin için açılıyor. Önceliğin kariyer hırsı olması motivasyonun kaybına ve odağın yanlış yönlere kaymasına neden olabiliyor.

Görev tanımınız ve sorumluluklarınızdan bahseder misiniz?

Google’da Türkiye Pazarlama Direktörü rolüyle başladığım kariyerim daha sonra Türkiye ve Yunanistan sorumluluğu şeklinde genişledi. 2009 yılının sonundan beri de Türkiye, Orta Doğu ve Afrika pazarlarından sorumlu Bölge Pazarlama Direktörü olarak çalışıyorum. Bu bölgelerdeki bana bağlı ekiplerle birlikte her türlü marka pozisyonlaması, ürün ve pazar stratejileri, stratejik iş ortaklıkları, kanal oluşumu ve yönetimi çalışmalarını yürütüyorum. Bu görevime ek olarak gelişmekte olan yeni pazarlara Google operasyonunun taşınması konusunda oluşturulan bir proje gurubunda global olarak pazarlama ekibini temsil ediyorum.

Gündeminizde neler, hangi konular, projeler var? Yürüttüğünüz özel bir proje var mı? Bununla ilgili neler yapıyor, yaptınız ve beklentileriniz, hedefleriniz neler? 

Bu yıl özellikle odaklandığımız Türkiye çapında bir projemiz bulunuyor. 2010 yılı sonuna kadar 6000’den fazla KOBİ’ye internetin sağladığı avantajlardan faydalanarak işlerini nasıl büyütebilecekleri, potansiyel müşterilere internet üzerinden nasıl ulaşabilecekleri konusunda eğitim vermeyi amaçlayan bir proje başlattık. Proje “AdWords ile Başarının Temelleri“ adı altında toplam 47 ilde gerçekleştirilmek üzere devam ediyor. Arama motoru bazlı reklamcılık Türkiye’de birçok şirket tarafından yoğun olarak kullanılıyor ama hala Internet’i ve Internet pazarlama araçlarını yeterince etkin kullanmayan çok sayıda şirket var. Bu alandaki farkındalığın ve bilginin artması yönünde çalışıyoruz.

Mustafa İÇİL

Mustafa İçilComment