KOBİ’lerin Başarısında Dijitalleşmenin 5 Önemli Rolü

Gartner bir raporunda şöyle diyor: “2020 yılı itibari ile müşteriler firmalarla ilişkilerinin %85’ini bir insanla konuşmadan gerçekleştirecek.” Dijital Dönüşüm ve Pazarlama 4.0 gibi kavramları çokça konuştuğumuz bu dönemde, müşteri iletişiminde Dijital artık bir alternatif iletişim kanalı olmaktan çıkıp ana iletişim kanalı olmuş durumda. Özellikle de KOBİ’ler için dijital, rekabete karşı oyun alanını dengeli hale getiren bir kanal. Gelin KOBİ’lerin başarısında dijitalin öneminin 5 nedenine bakalım:

1. Pazar ve Müşteri Bilgisi

Müşterilerin isteklerini ve ihtiyaçlarını anlamak geçmişte büyük yatırım gerektiren pazarlama araştırmalarına bağlıyken, artık dijital dünya bize bu bilgilere günlük olarak erişme fırsatını veriyor. Sosyal medya platformlarındaki ve forumlardaki paylaşımlardan arama motorlarındaki arama istatistiklerine kadar birçok veri herkesin erişimine açık. Burada pazar araştırmaları için büyük bütçelere sahip firmalar değil, internetteki paylaşımları ve verileri iyi okuyup yorumlayabilenler kazanıyor.

2. Talep Tabanlı Pazarlama

Pazarlama yaklaşımları artık iletişimin markalar tarafından başlatıldığı modellerden, tüketici tarafından başlatıldığı modellere doğru kaymaya başladı. Günümüz tüketicisi ihtiyaçları olmadığı anlarda firmaların reklamlarını görmek yerine, çözüm ihtiyaçları olduğunda kolayca ulaşabilecekleri firmaları tercih ediyorlar. Burada doğru platformlarda doğru içeriklerle yer almak, yani içerik stratejisini doğru kurgulamak dijital pazarlama başarısının temelini oluşturuyor. Organik trafik her zaman için en değerli trafiktir ve bu noktada konusuna hakim bir KOBİ, büyük bütçeli bir firmanın karşısında eşit şartlarda yarışıyor. Ayrıca hedef kitlenizle iki yönlü (etkileşimli) iletişim kurmak açısından dijital platformlar sayesinde büyük ve küçük ölçekli işletmeler aynı rekabet güce sahip. Hatta daha niş kitlelere odaklanan KOBİ’ler bu alanda avantaja bile sahip denebilir.

3. Yüksek Geri Dönüş

Dijital Pazarlamayı düşük yatırım gerektiren bir alan olarak tanımlamak doğru olmaz. Her pazarlama kanalında olduğu gibi yapılan yatırım boyutu geri dönüşü de o oranda arttıracaktır ama bütçesel olarak dijitalin sağladığı en büyük iki avantajdan birisi, yapılan yatırımların geri dönüş oranlarının daha yüksek ve ölçülebilir olmasıdır. İkinci avantaj ise geleneksel pazarlama yaklaşımlarından farklı olarak, etki yaratabileceğiniz minimum bütçe sınırının daha düşük olmasıdır. Az bir yatırımın bile geri dönüşünü görebileceğiniz dijital pazarlama, şirketin büyümesine paralel olarak büyüyebilir. Bu da KOBİ’ler için dijital pazarlamanın önemini arttırıyor.

4. Müşteri Yolculuğu

Pazarlamanın kilit noktası müşterinin karar verme ve satın alma süreç ve alışkanlıklarını iyi anlamaktan geçer. Günümüzde bu süreç dijitalden geçiyor. E-Ticaret’in hızla büyüdüğü, online ödeme sistemlerinin kullanımının yaygınlaştığı, satın alma kararlarının internet araştırmaları ile verildiği bir dönemde, bu dünyanın dışında kalmak düşünülemez. KOBİ’ler açısından baktığımızda günümüzde bir e-ticaret sitesi kurmak veya internet pazar alanlarında e-mağaza açmak hiçbir zaman olmadığı kadar kolay. Artık internet üzerinden müşteriye çözüm sunmak büyük ölçekli bir firma olmayı gerektirmiyor.

5. Dönüşüm ve Optimizasyon

Dönüşümü sağlama, yani potansiyel veya satın alan müşteri kazanma, sürecinde yatırımın geri dönüşü açısından dijital kanallar büyük avantaja sahip. Limitli yatırımla hızlı sonuç elde etmeyi hedefleyen firmalar için dijital vazgeçilmez bir kanal. Ayrıca dijital dünyanın ölçümleme ve optimizasyon süreçlerinde sağladığı araçlar ve bilgiler sayesinde bir firma, harcanan her kuruşun doğru yere gittiğinden emin olabilir. 

Dijital Pazarlama her boyuttaki firmanın vazgeçilmezi haline geldi ama KOBİ’ler özelinde bakıldığından avantajları daha da fazla ortaya çıkıyor. Özellikle daha büyük rakiplerle eşit şartlarda yarışabilmek yolunda dijitalin önemi yadsınamaz. Dijital aynı zamanda pazarlamanın sürekliliğini sağlıyor. Ekonominin yavaşladığı dönemlerde bile ölçülü pazarlama fırsatı vererek firmaların yarışın gerisinde kalmamasını sağlıyor.

Mustafa İÇİL
Stratejik Yönetim ve Pazarlama Danışmanı
www.mustafaicil.com

(Digital Age Temmuz sayısında yayınlanan yazım)

 
mustafa-icil-digital-age-kobilerin-basarisinda-dijitallesmenin-5-onemli-rolu.jpg