İnternet Trendleri

(Akşam gazetesinde yayınlanan yazım)

Türkiye’de 2006 yılı verilerine göre 16.6 milyon Internet kullanıcısı var. Bu rakam gün geçtikçe hızlı bir şekilde artıyor. Her ay yaklaşık 5000 kişi ADSL başvurusunda bulunarak ağırlıklı olarak işyeri ve evlerinden Internet’e bağlanıyorlar. 

Türkiye’nin nüfusuna baktığımızda toplam nüfusun %55’i 25 yaşın altında gençlerden oluşuyor. Ve bu grup arasında Internet’in ve mobil servislerin kullanımı oldukça yaygın. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan gençler evlerinden Internet’e bağlanarak arama ve chat gibi servislerden sıklıkla faydalanıyorlar. 

Internet kullanımında Türkiye’de öne çıkan servislere baktığımızda %65’lik oranla arama birinci sırada yer alırken, e-mail gönderimi %63’lük oranla ikinci sırada. Bu sıralamayı %43 ile chat, %25 ile haber takibi ve %14 ile download takip ediyor.

Internet kullanıcıları özellikle arama servislerinde kendileri ile ilintili bilgiye en hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmek istiyorlar. Kısacası arama hizmetinde kişiselleştirmeye yönelik servisler ön plana çıkıyor. Google olarak ‘arama servisinde kullanıcılarımıza en iyiyi sunma’ prensibini benimsiyoruz ve bu doğrultuda projelerimizi hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. iGoogle, Web Geçmişi (Web History) gibi aramada kişiselleştirmeye yönelik geliştirilen servisleri kısa sürede lokalize ederek Türk kullanıcılarımızın faydalanmasını sağlıyoruz. Şu anda Google arama motorları arasında %90’lık bir pazar payı ile Türkiye’de ilk sırada yer alıyor.

Bireysel kullanıcıların dışında iş dünyası da Internet’teki online pazarlama faaliyetlerinin etkinliğinin farkına vararak online dünyayı daha etkin olarak kullanmaya başladı. Halen online reklam, bütün reklam pastasının içinde ufak bir paya sahip ama bu hızlı bir şekilde değişiyor. Dünyada uluslararası firmaların yoğun olarak kullandığı online reklam ve pazarlama yöntemleri Türk firmalar tarafından da tercih edilmeye ve kullanılmaya başlandı. İş dünyası ve bireysel kullanıcılar dışında geçtiğimiz seçim döneminde siyasi partiler de Internet dünyasının etkinliğini fark ederek, seçmenlerine ulaşmak için online reklam yöntemlerinden faydalandılar.

Tüm bu verileri değerlendirdiğimizde Google olarak Türk kullanıcısının Internet kullanımında giderek bilinçlendiğine inanıyoruz. ‘Arama’ hizmetleri dışında sunulan servislerin kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Türk pazarı Google için gelişmekte olan pazarlar arasında 2 .önemli pazar konumunda. Türk kullanıcıların servislerimizi kullanma yaygınlığı ve Google’dan beklentileri doğrultusunda servislerimizi lokalize etmeye devam edeceğiz. 

Mustafa İÇİL

Mustafa İçilComment