Gençlere Mektup

(Yenibiris.com için yazdığım Gençlere Mektup)

Senelerdir her fırsat bulduğumda üniversitelerdeki etkinliklere konuşmacı olarak katılıyorum. Bu etkinliklerde tecrübelerimi, gözlemlerimi paylaşmak ama sadece anlatmak değil aynı zamanda dinlemek, sohbet etmek benim için büyük bir keyif. Konumuz bazen pazarlama üzerine, bazen inovasyon üzerine, bazen kariyer üzerine oluyor, ama konu kariyerden bağımsız da olsa mutlaka çok sayıda bu yönde soru geliyor. Gelen soruların derinliği bir taraftan bana kariyer hayatına daha bilinçli hazırlanan bir genç nüfusun geldiğini gösteriyor ve mutlu ediyor ama diğer taraftan da gençlerin bu konuya gittikçe daha kaygı ile yaklaşmaya başladığını görüyorum. Bu yönde paylaştığım bazı önerileri kısaca sizlerle özetlemek istedim. 

 
 

Keyif aldığınız alanı seçin

Unutmayın yaşamınızın zaman olarak önemli bir parçasını iş hayatınız oluşturuyor olacak. Seçeceğiniz işin sizi motive ediyor olması çok önemli. Kariyerim için en iyisi ne olur sorusu ikincil, benim tutkum ve beni heyecanlandıran nedir sorusu birincil düşünmeniz gereken olmalı. Bu sorunun yanıtını bulmak maalesef çok kolay olmayabilir. İş hayatının içine girdiğiniz anda rotanızı değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz ve bunda yanlış birşey yok. Belirli bir sektör ve pozisyonda işe başlayıp, sonradan tamamen farklı bir alan ve rolde büyük başarılar yakalamış kişilerden çok sayıda örneği çevremizde görmek mümkün. Önemli olan gözlemlemek, size uygun alanı bulmak ve o yönde kendinizi geliştirmek. Confucius’un bu konuyu özetleyen çok güzel bir sözü var: “Sevdiğiniz bir iş seçin... böylece yaşamınız boyunca bir daha tek bir gün bile çalışmanıza gerek kalmaz.”

Fırsatları iyi değerlendirin

Hayatta herşeyi önceden planlamak mümkün olmuyor. Bunu olumlu bir anlamda söylüyorum. Üç yıllık, beş yıllık kariyer planları ile yola çıkabilirsiniz ama işinizdeki başarılarınız, tanıştığınız kişiler, yolunuzun kesiştiği farklı firmalar, şirketteki farklı bir grupta destek olduğunuz bir proje önceden kestiremediğiniz yeni fırsat kapılarını açabilir. Bu fırsatları yakalamak ve en iyi şekilde değerlendirmek kariyerinizdeki sıçrama noktalarınız olacaktır.

Çok yönlü olun ve işinize değer katın

Kendinizi bir kutunun içine kapatıp, sadece ve sadece iş tanımınızın çerçevelerinde kendinizi hapsetmeyin. İş hayatında başarının anahtarı büyük resmi görebilmekten, şirketin vizyonunu iyi anlamaktan, şirketin farklı fonksiyonlarının bu vizyona katkısını ve çalışma prensiplerini iyi anlamaktan geçer. Bu hem daha iyi bir ekip oyuncusu olmanızı sağlar, hem işinizdeki başarınızı perçinler, hem ister dikey ister çarpraz olsun farklı kariyer rotaları açar size.

Kararlı olun

Her zaman herşey planlandığı gibi gitmeyebilir ama başarı biraz da risk alabilmekten geçer. Önemli olan iç ve dış dinamikleri iyi tartmak, riskleri büyük ölçüde kontrol altında tutmak ve her zaman için B planını elimizin altında hazır etmek. Başarısızlık durumunda ise havlu atmaktan çok, kararlı bir şekilde olandan ders alıp yolunuza devam etmek. Başarısızlıklar da size çok şey öğretebilir. Edison çalışmaları sırasındaki başarısız denemeler için şöyle diyordu: “Elektriğin nasıl üretilemeyeceğinin bir yolunu daha buldum”.

Kendinizi sürekli geliştirin

Ve son olarak, kendinizi sürekli geliştirin. Üniversite’de aldığınız eğitim size bir temel kazandırıyor. O temelin üzerine çok farklı yapılar inşa edebilirsiniz. Kendinizi geliştirdiğiniz, algılarınızı açık tutup çevrenizdeki başarı örneklerini iyi özümsediğiniz, yaratıcı olduğunuz, motivasyon ve enerji ile çalıştığınız sürece olanakların sınırı yok.

Mustafa İÇİL

Mustafa İçilComment