Bilgi Teknolojisi ve Sosyal İlişkiler

(Yeni Asır gazetesinde yayınlanan yazım)

Son 10 yıl içerisinde internet teknolojilerinin tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte, hem iş hem de sosyal hayatta büyük değişimler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. 

 
 

10 yıl önce Google ilk kurulduğu dönemlerde yüz milyonlarca insan bilgiye erişim kaynağı olarak Google’ı kullanmaya başladı. On yıl önce, sadece çok uluslu firmalar video konferans, doküman paylaşımı gibi servislerden faydalanmaya imkan tanıyan altyapı yatırımlarını gerçekleştirebilecek kaynaklara sahipti. Şimdi ise yeni kurulan bir şirket internet üzerinden ücretsiz veya çok düşük maliyetlerle bilgi erişimi, mesajlaşma, bilgi paylaşımı, video konferans teknolojilerinden faydalanabiliyor.

Google Talk ve benzeri sistemler internet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak tanırken, Google Dokümanlar, coğrafi sınırlar ve mesafeler gözetmeksizin, ister bir belge, ister bir tablo, ister bir sunum olsun aynı doküman üzerinde aynı anda birden fazla kişinin çalışmasına olanak veriyor. Google Arama motoru sayesinde en büyüğünden en ufağına tüm şirketler ve bireyler ihtiyaç duydukları bilgiye dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar erişebiliyorlar. Tüm bu değişim süreci global ekonominin dinamiklerine de olumlu yansımakta.

İnternet teknolojilerinin gelişimi sosyal ilişkileri de yeniden yapılandırdı. Toplumların yeni teknolojilere adaptasyonu zaman alan bir süreçtir. Örneğin radyonun 50 milyonluk bir topluluğa erişmesi 38 senenin sonunda gerçekleşmiştir. Televizyonun ise 13 yıl almıştır. İnternet ise sadece 4 yıl içerisinde 50 milyon insana ulaşmayı başarmış ve web kullanımına insanlar çok kısa sürede adapte olabilmişlerdir. İnternet teknolojileri ile gelişen ve insanların birbirleri ile iletişim kurmasına imkan tanıyan sosyal ağlar ise büyük bir ilgi görerek sadece 2 yıl gibi bir süreçte büyük kitlelere erişebilmişlerdir. İnternet inkar edilemez faydalar sunarken, bilginin ve iletişimin demokratikleşmesini, insanların aradıkları soruların cevaplarını hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmesini sağlamıştır. Tüm bu gelişmeler topluluklarda da güçlü değişimlerin yaşanmasına yol açmaktadır. 

İnternet teknolojisindeki bu gelişmeler, global bilgi kaynaklarına kolay ve hızlı erişim imkanı ve kullanıcılara farklı alternatifler arasından seçim yapma fırsatı sunduğu gibi aynı zamanda da kendi bilgi ve düşüncelerini de geniş kitlelerle özgürce paylaşma fırsatını tanımıştır. Bu paylaşım platformu aynı zamanda çok sayıda yeni iş modeli ve İnternet kullanıcıları için yeni açılımlar sunmaktadır.

Bu arada İnternet’e erişimin gittikçe mobilleşmesi, çok farklı ve fonsiyonalitesi artarken boyutları ufalan cihazlar ile İnternet’e erişim olanağının artması, gittikçe yaşamın hızlandığı dünyada bilgiye her an her yerden erişimin daha da önem kazanması, ‘Cloud Computing’ kavramını doğurdu. Cloud computing, İnternet’i bir merkezi servis ağı ve depolama mecrası olarak kullanma olanağı vererek kullanıcılara sınırsız özgürlük sunmaktadır. Cloud Computing sayesinde kullanıcılar kendilerini çalışma masalarına, PC’lere ve dizüstü bilgisayarlara bağlayan ipleri kopararak, dosyalarına istedikleri zaman, dünyanın herhangi bir noktasından ve İnternet erişimi olan herhangi bir cihazdan ulaşma ve üzerinde çalışma özgürlüğüne sahip olmaktadır. Google yazılımları bu platformun güçlü örnekleridir. Elektronik posta için Gmail, ajandanızı takip etmek için Google Takvim, dokümanlarınız için Google Dokümanlar, resimleriniz için Picasa, video paylaşım çözümleri, bloglarınız için Blogger, Cloud Computing’in en iyi örnekleridir. Bu servisler bir bilgisayardan diğerine veya cep telefonuna geçtiğinizde bile verilerinize ulaşmanıza olanak verir.

Hızla değişen internet dünyasında, yenilikçi yaklaşımı benimsemek ve kullanıcıların beklentilerine cevap verebilmek rekabette bir adım önde olabilmek adına büyük önem taşımaktadır. Değişen dünyada değişebilmeyi başaran, yeni trendleri yakalayan, yeni teknolojileri iş yapış modellerine adapte edebilen ve en önemlisi hızlı ve çevik hareket eden firmalar avantajlı pozisyonu yakalayacaktır. İnternet ve teknoloji dünyasındaki bu değişimler sadece bireylerin hayatlarını kolaylaştırıp yepyeni bir bilgi paylaşım ve sosyal iletişim platformu yaratmayacak, aynı zamanda da doğru yatırımları yapan firmalara yeni ufuklar açacaktır.

Mustafa İÇİL

Mustafa İçilComment