2014 Dijital Pazarlama Trendleri

(DijitalAge dergisi Ocak sayısında yayınlanan yazım)

2014 yılını geride bırakıp 2015 yılına adım atarken, şimdi sırtımızı geriye dayayıp, geçtiğimiz yılın çalıştığımız sektörlerde yarattığı değişimi irdelemenin tam zamanı. Bakalım Dijital Pazarlama için 2014 nasıl bir yıl olmuş.

 
 

Olaya rakamsal açıdan bakıldığında, eMarketer tarafından paylaşılan bir veriye göre 2014 yılında global olarak dijital pazarlamaya ayrılan bütçe, firmaların toplam reklam bütçelerinin ortalama %25’ine yakın bir rakama ulaşmış. Bu oran bölge olarak %39 ile en yüksek Kuzey Amerika’da. Ülke olarak bakıldığında ise %48’e yakın bir oranla İngiltere ilk sırada geliyor. Toplam dijital pazarlamaya harcanan rakamın ise aynı raporda global yıllık 140 milyar dolara yaklaşacağı dile getiriliyor.

Diğer taraftan mobil hakimiyeti 2014 yılına da damgasını vurdu. 7 milyar dünya nüfusunun 4,5 milyarı cep telefonu sahibi. Bunlar içinde akıllı telefon sayısı da 1,75 milyarı bulmuş durumda. Buna tabletleri de eklediğinizde 2 milyardan fazla

mobil cihazdan bahsediyoruz. Morgan Stanley tarafından paylaşılan bir veriye göre, yetişkinlerin %91’I telefonlarını sürekli yanlarında, en fazla bir kol mesafesi uzaklıkta tutuyor. Bu yıl sıkça web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu hale getirilmesi ve reklam stratejilerinin mobil platformları da düşünerek hazırlanması gerekliliğinden konuşarak geçti. 2015 yılında artık stratejileri sonradan mobile uyarlama dönemi bitecek… Mobil, pazarlama stratejilerinin başlangıç noktası olacak.

Bu sene ayrıca dijital pazarlama dünyasında bazı kavramlar diğerlerinden daha öne çıktı. Gelin bunlara bir göz atalım:

“İçerik Pazarlaması”

bu listenin başında geliyor. Dijitalde başarının en büyük sırrı iyi bir içerik yönetiminden ve orijinal içerik yaratmaktan geçiyor. Arama motoru optimizasyonundan, websitesi ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdiği zamana ve ne sıklıkla geldiklerine, sosyal medyadaki görünürlüğünüze ve takip oranına, en önemlisi müşteri sadakatine en büyük etkisi olan değişkenler içeriğinizin orijinalliği, zenginliği, hedefli oluşu ve nasıl paylaşıldığı. 2014 yılında daha fazla pazarlama yetkilisinin bu konuya ağırlık vermeye başladığını ve ajansların içerik stratejisi üzerine kendilerini yenilemeye ve yapılandırmaya başladığını gördük. Umarım 2015 sadece bu konuya odaklanılan değil aynı zamanda başarı hikayelerinin de çoğaldığı bir yıl olur.

“Big Data”

(Büyük Veri), 2014 yılında dergilerde, internette, konferanslarda, toplantılarda sıkça karşılaştığımız ve konuştuğumuz bir kavram oldu. Yakın zamana kadar pazarlamada veri yetersizliğinden yakınırken, dijitalin hayatımıza girmesi ile tahminimizden çok veri elimizin altına geldi. 2014 yılında web sitesi analizinden, arama motoru optimizasyonu analizine, reklam analizine ve sosyal medya analizine kadar farklı alanlarda detaylı raporlar sunan çok sayıda uygulama ortaya çıktı. Her birinin sunduğu sayfalarca rakam bir taraftan pazarlamacılara yıllardır ihtiyaç duydukları detaylı analiz olanağını sunarken, aynı zamanda da hangi veriler önemli, bu veriler nasıl okunmalı ve stratejileri şekillendirirken nasıl kullanmalı sorularını beraberinde getirdi. Günlük olarak alınan çok sayıda değerli raporun kısaca gözden geçirilip rafa kaldırıldığını sıkça görüyoruz. O yüzden 2015 yılının mottosu artık “Big Data” değil “Smart Data”, yani Akıllı Veri olacak. 2014 veri analiz araçlarının daha fazla hayatımıza girdiği yıl oldu, 2015 onların nasıl daha iyi kullanılacağının öğrenileceği yıl olacak.

“Gerçek zamanlı pazarlama”

, en doğru anda, en doğru yerde, en doğru kişiye, en doğru mesajı vermeyi hedefler. Telefondaki konum verisini kullanarak, hedef kitledeki birine, tam mağaza önünden geçerken kampanya duyurusu yapmak; birisi internette bir ürün hakkında arama yaparken ilgili ürün reklamlarını göstermek; anlık gündeme göre reklam yayınlamak gibi örnekler 2014 yılında pazarlama uzmanlarının daha fazla gündemindeydi.

2014 dijital pazarlama dünyası için birçok önemli kavramın daha fazla konuşulduğu, ama en önemlisi pazarlama uzmanlarının, biz de orada bir şekilde olalım noktasından nasıl olmak gerektiğini daha çok sorguladıkları, daha stratejik düşünmeye başladıkları bir yıl oldu. 2015 yılı bu altyapı üzerine kurulu başarılı örnekleri göreceğimiz bir yıl olacak.

Mustafa İçil

Stratejik Pazarlama Danışmanı

Mustafa İçilComment